Kanada – pohled zevnitř ven

Kanada, po Rusku druhá největší země světa, se skládá z 10 provincií a 3 teritorií. Na východě jsou to tři přímořské provincie New Foundland, Prince Edward Island a Nova Scotia spolu s New Brunswick a Labrador. Střední Kanada, to je francouzská provincie Quebec (Quebec a Montreal) a Ontario (Ottawa a Toronto). Pak směrem na západ prérie Manitoba, Saskatchewan a Alberta. Na západě pak provincie British Columbia. Na severu teritoria Yukon, Northwest Territories a Nunavut. Lidé co tam žili řikají, že jsou mají jen dvě roční období: Zima a zatracená Zima. Celková rozloha země je 9.984.670 km2 (ČR 78.866), ale na tak velký kraj pouhých 33 mil. obyvatel, 10x méně než US sousedi. Většina z nich žije do 120 km od hranice s USA.

British Columbia (la Colombie Britannique) má poměrně krátkou novodobou historii. První, kdo tato uzemí objevovali, byli James Cook a George Vancouver na konci 18. století. Od té doby se stala velmi prosperujícím a rychle rostoucím regionem díky nerostným surovinám, „nekonečným“ zdrojům dřeva, vody a jiných pokladů. Dlužno říci, že novousedlící museli být tvrdí, odolní a snaživí pionýři neboť počasí, zejména v zimních a podzimních měsících nebyla a i dnes občas není procházka růžovým sadem. Přesto sem přišlo několik imigračních vln a vytvořilo tak velmi rozmanitou etnickou družinu.

Z celkového počtu 4.5 mil. obyvatel:

Ethnic Origin Population Percent

English 1,144,335 29.6%
Canadian 939,460 24.3%
Scottish 748,905 19.4%
Irish 562,895 14.5%
German 500,675 12.9%
Chinese 373,830 9.7%
French 331,535 8.6%
East Indian 183,650 4.75%
North Am. Indian 175,085 4.5%
Czech 17,865 0.5%

Více než polovina obyvatel kanadské provincie se stále cítí být Brity. Každý desátý je Číňan a původních Indiánů je tu méně než těch co přijeli z Indie. Konkrétně ve Vancouveru je potom tolik asiatů z Číny, Japonska, Korei a Vietnamu, že je to kolikrát i veselé. Při troše štěstí také není problém sem tam narazit na Čecha či nějakou tu Češku. Člověk se pak i trošku zakoktá když v domnění, že mu nikdo nerozumí žertuje ve frontě u pokladny využívajíc všech barev jazyka mateřského a ono ejhle, sousedka pozdraví „Dobrý večer, tak já se snad dnes také něco přiučím…“.

Po několikaměsíčním pozorovaní ovšem mohu konstatovat, že zde jsme svědky harmonickému soužití všech etnik této oblasti a krom množství vražd souvisejících s gangy a organizovaným zločinem, který profilově protíná několik skupin, nejsou zde v zaznamenatelném množství pachány rasově či nábožensky motivované trestné činy.

Dalším příjemným překvapením je, že navštívit tato místa a být z Čech neznamená být z neznáma. Kosmopolitní a otevřeně smýšlející lidé zde obecně velmi respektují Evropu pro její historický charakter, volnější pravidla a zábavu, kterou nabízí. Vzhledem k vzdálenosti je to vlastně také větší exotika než Asie.

 

A naše malá zemička má pár atraktivních devíz pro které není zdaleka neznámým hráčem pro navíc poměrně slušné a co se také zeměpisu týče vzdělané Kanaďany.

No. 1 Prague: Teď si trochu zapřeháním: Kdo tam nebyl, jede letos nebo příští rok. Důvody jsou jasné a stále stejné. Je to prostě populární destinace a zřejmě zájem o ni ještě chvíli potrvá.

No. 2 Hockey: Ano v kolébce této hry o nás dobře vědí. Ani snad ne tak z mezinárodních utkání, protože ty moc nikoho nezajímají když se hraje NHL, ale právě z místní ligy. Češi jsou populární, hrají dobře a kdo by neznal Jágra nebo Haška. O popularitě hokeje ve Vancouveru svědčí např. nedávná oslava 200 krát v řadě vyprodané haly General Motors Place o kapacitě 18.700 diváků.

No. 3 Beer: Neviděl jsem zatím Liquor Store (obchody s alko zaměřením) kde by nebyla Plznička, polovina měla Budvárek, Krušovic a k dostání je i Staropramen, Primátor nebo Lobkowitzký Baron a Démon. Znalci piva prostě vědí odkud vane dobrý ležák.

No. 4 1968: V té době právě přišla do místních končin hrstka imigrantů a situace u nás byla v médiích sledována. Pamětníci vzpomínají.

Nerad bych, aby to vyznělo, že kde kdo se ve Vancouveru jezdí rekreovat do Podolí, u telky popíjí přerovského Zubra a za největší frajery má Martina Procházku s Pavlem Paterou. Jsem jen mile překvapen positivní reakcí při zmínce o naší zemičce ve zdejší společnosti.

1 komentář

  • Reditel napsal:

    …také se do tej země chystám, bo Kanada je po Čechách enem jedna. Do roka a do dne, Alešu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *