Zsa Zsa Gabor (čti Ža Ža Gábor)

Zítra máme popeleční středu. Den který znamená začátek doby čtyřiceti dnů křesťanského půstu. Den který představuje připomínku vlastní konečnosti a cíle či směřování vlastního života. Vyznačuje se tedy pokáním a možností uvědomit si vlastní nicotnost a bezvýznamnost před Bohem. S čím ale připodobnit poslední den před půstem ?

Jako esence opozita všeho výše uvedeného se mi jeví zhmotnění jménem Zsa Zsa Gabor. Bez uzardění zasloužilá umělkyně, která více než dokonalostí uměleckého projevu vešla do dějin filmu jako žena s pozoruhodným soukromým životem. Byla totiž celkem sedmkrát vdaná, jejím životem prošlo však daleko více mužů, vždycky milovala přepych, kožichy, diamanty, psy a koně. Jedním z jejích slavných bonmotů, jimiž se též vepsala do dějin, je tvrzení, že žádného ze svých bývalých manželů si nezošklivila natolik, aby mu vrátila šperky. Jinak na této herečce, jež má kupodivu na Walk of Fame Hollywood Boulevardu svoji hvězdu, není téměř nic pravého. Počínaje blond vlasy a konče jménem, či chcete-li, opačně.

Narodila se v Budapešti jako dcera vojáka z povolání Vilmose Gábora a jeho ženy Jansci Tillemanové. Jmenovala se vlastně Sári, Zsa Zsa, což je zdrobnělina od Zuzany, si začala říkat až později. Její starší sestra Magda měla tehdy 2,5 roku a Eva přijde na svět o dva roky později. Po smrti otce se krásná matka provdala za hraběte Edmunda ze Szigethu. Všechny tři sestry věděly odmala, že jejich místo je v Hollywoodu, kam první vyrazila Eva a po ní následovaly i obě starší. Těžily přitom ze svého zděděného půvabu, říkalo se, že po matce jsou židovského původu. Pozdější legenda o tom, že Zsa Zsa ještě před odchodem vyhrála r. 1936 titul Miss Maďarska někteří vyvracejí a tvrdí, že byla diskvalifikována nebo, že vítězkou byla ve skutečnosti starší Magda. Zsa Zsa ještě pod jménem Sári nastoupila do vídeňské operety, ale r. 1937 se vdala za tureckého diplomata Burhana Belgeho a r. 1941 i ona dorazila do Spojených států. Její hlavní role přijdou až v 50. letech, zatím svoji pověst pěstovala skandály, zejména milostnými. Se svým Turkem se rozvedla hned v r. 1941 a na čtyři roky skončila prozatím v nejvýznamnějším manželství s Conradem Hiltonem, tvůrcem obrovského hotelového impéria. Byl o 30 let starší, ale z manželství se narodila r. 1947 dcera Francesca Hilton, jediný potomek trojice sester Gaborových. V téže době udržovala Zsa Zsa i některé další milostné vztahy, takže manželství s Hiltonem zkrachovalo vlastně ještě před narozením dcery. Jak brala Zsa Zsa Gabor vážně svoje sňatky dokládá historka z r. 1964, kdy uzavřela manželství s finančníkem Herbertem Hutnerem. Gabor jej považovala podle svých vlastních slov za „skutečného drahouška, ale příliš dobrého manžela. V životě s ním chyběla jakákoli výzva“. Tři dny po jejich půvabné tradiční svatbě se podle doznání Zsa Zsa stalo něco zvláštního, když její choť odešel ve svém svatebním obleku, aby se postaral o jakýsi obchod. Protože postrádal svoji kouzelnou, milou a sladkou nevěstu, zavolal jí do hotelu, kde trávili své líbánky. „Řekněte panu Hutnerovi, že nikdy nepřijímám hovory od cizích lidí,“ chladně informovala Zsa Zsa šokovanou hotelovou spojovatelku a jemně, ale rozhodně zavěsila sluchátko. Ne, nepohádali se. Jen zapomněla jméno svého nového muže. Koneckonců byl pryč celý den a ona měla spoustu věcí k přemýšlení.

Zsa Zsa se do dějin filmu vepsala snad jej jednou, když se r. 1958 účastnila natáčení filmu Dotek zla Orsona Wellese. Neměla tu sice největší roli, ale film si na rozdíl od mnoha jiných jejích snímků rozhodně zaslouží naši pozornost. V novější době hraje jako legenda Hollywoodu spíše jen sama sebe, jako třeba v Bláznivé střele 2 1/2. Má ostatně co prezentovat. Díky svému druhému manželovi je příbuznou Paris a Nicky Hiltonových. Byla sedmkrát vdána, mimochodem její sestry nezaostaly a Eva měla pět manželů a Magda dokonce šest, přičemž George Sanders byl exmanželem Zsa Zsi. Sestry již nežijí, a tak se poslední reprezentantka i přes svůj věk a havárie, které ji v poslední době potkávají, musí snažit za celý rodinný klan. A jde jí to.

(zdroj: www.rozhlas.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *