Blahopřejeme

Dnes se krásného věku 102 let dožívá jeden z největších vědců všech dob, Albert Hofmann. My mu do Švýcarska posíláme srdečný pozdrav a do dalších let přejeme hodně zdraví. A mockrát děkujeme.

Albert Hofmann vystudoval chemii na Universitě v Zurichu. Zajímal se hlavně o chemii rostlin a zvířat a později chemické struktury běžné zvířecí látky chitinu, za kterou dostal doktorát. Hofmann se připojil k farmaceutickochemickému oddělení laboratoří Sandoz (nyní Novartis) a studoval lékařskou rostlinu ladoňku a houbu paličkovici nachovou (námel) s cílem rafinovat a syntetizovat aktivní složky k farmaceutickým účelům.

Jeho bádání v oblasti kyseliny lysergové, centrální součásti námelových alkaloidů, nakonec vedla k syntéze LSD-25 v roce 1938. O pět let později, při opakování syntézy téměř zapomenuté látky, Dr. Hofmann objevil psychedelické účinky LSD po náhodném požití (olíznutí konečků prstů) 16. dubna 1943. O tři dny později (známého Cyklistického dne – cesta na kole domů při působení LSD) Hofmann záměrně zkonzumoval 250 mikrogramů LSD a očekával mnohonásobně větší efekt. Následovala série experimentů, ke kterým se připojili rovněž kolegové Dr. Hofmanna. Poprvé napsal o svých experimentech 22. dubna samého roku.

Stal se ředitelem oddělení přírodních produktů v Sandozských laboratořích a odjel studovat halucinogenní látky objevené v Mexických houbách, ty se rovněž vyskytovaly v jiných rostlinách užívaných domorodci. To vedlo k syntéze psilocybinu – aktivniho činidla mnoha „magických hub“.

Hofmann se rovněž začal zajímat o semínka mexických rostlin rodu Rivea corymbosa, která domorodci nazývali Ololiuhqui. Hofmann byl překvapen tím, že našel aktivní sloučeninu ergin (amid kyseliny lysergové), úzce související s LSD.

V roce 1962 odjel společne se ženou Anitou do jižního Mexika hledat rostlinu „Ska Maria Pastora“, později známou jako Salvia divinorum. Získal rovněž vzorky těchto rostlin, ale nikdy se mu nepodařilo identifikovat jejich aktivní chemikálie.

Nazývá LSD „lékem pro duši“ a je znechucený celosvětovou prohibicí, která jeho objev zašlapala do země. Tvrdil také, že LSD bylo 10 let velmi úspěšně používáno v psychoanalýze. Droga by později spojena s hnutím Hippies, neférově démonizována vládami, kterým hnutí oponovalo. Hofmann uznal, že by LSD mohlo být nebezpečné v nesprávných rukách.

Byl rovnež autorem stovky vědeckých článků a napsal (nebo se podílel) na několika knihách. Kniha „LSD: My Problem Child“ (LSD: Moje problémové dítě) je částečnou autobiografíí a popisuje Hofmannovu slavnou vyjížďku na kole.

„Myslím si, že v lidské evoluci nebylo tak důležité objevení této látky – LSD“, řekl Hofmann. „Je to pouze nástroj k přeměnění nás do toho, v co předpokládáme.

zdroj: wikipedia

3 komentáře

 • Heda a Zdena napsal:

  děkujeme.

 • Zuzka Rujbrová napsal:

  To je majitel teho nákupního střediska LSD Jednota z Bystřice? A pak že si poctivé a šikovné sůdruh občan v ČSSR nemohl přijíť na pěkné peníze. Neskaj má vilu ve Švýcarsku, myslim hneť vedle tých dvuch co sů Klausa s Parůbkem.
  BLAHOŽELÁME

 • předseda napsal:

  Re: Zuzka: …ne e…to je jinší LSD. V tej Bystřici sa mi ten název už podařilo dekódovat – LSD – Lidové Spotřební Družstvo….to asi na Schweiz nedalo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *