Karlínské proměny…

Jeden se ani nestačí divit, jak rychle už není to co bylo a ještě rychleji se chystá co teprve bude. A nejrychlejší tempo to nabralo na křižovatce ulic Sokolovská a Švábky u hotelu Olympic.

Stával tam areál továrny zvaný Rustonka, založený roku 1832 bratry Thomasovými na místě bývalé přádelny a rozšířený po 1850 Johnem Rustonem. Vyráběly se zde parní kotle, parní stroje, parníky a tento jeden z nejstarších pražských průmyslových komplexů se podílel na vzniku řady mostních konstrukcí staré Prahy. Od roku 1912 zde prováděly Elektrické dráhy města Prahy těžkou údržbu tramvajových vozidel, a tak tomu bylo až do roku 1974, kdy Rustonka začala být převážně skladištěm kolejnic. Ty odtud byly na stavby tramvajových tratí rozváženy nákladními tramvajemi. V roce 1981 ale Rustonku oddělili od tramvajové tratě, a v roce 1984 po zániku nádraží Těšnov i od železnice. Od té doby areál sloužil pouze jako výrobna kolejového materiálu. Nejprve jako součást Dopravního podniku, a od roku 1994 jako akciová společnost Pražská strojírna. Ale ta je už minulostí. Demolice proběhla rychle a zůstala jen stará kotelna a komín. Po rekonstrukci se stanou součástí nového obytně komerčního areálu. Centrum o užitné ploše cca 70 000 m2 by mělo být hotovo do roku 2011, předpokládaná investice je 88 milionu EUR.

A nebude sám. Takřka přes cestu, hned mezi Invalidovnou a stanicí metra Invalidovna, na místě budov Českého statistického úřadu kterým smrtelnou ránu zasadily povodně (v tomto případě žádná škoda) už taky započaly přípravy na vznik administrativního centra Futurama Business Park.

U toho se usilovně pracuje na propojení nového úseku Rohanského nábřeží s Voctářovou ulicí a ve Švábkách se staví Kaufland. A nad tím se už dokončily tunely Nového spojení a finišuje se na kolejových estakádách. Jen ten chodník pro pěší z U invalidovny na Vítkov se jim i daleko po termínu nedaří dokončit. A já se musím škrábat neschůdným svahem. Ale snad se taky dočkám, a z kopce pak budu chodit pozorovat nový Karlín. Jiný než když v si něm v květnu 1921 zakládali komunisti partaj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *