Český rozhlas 1 – Radiožurnál – Hrajeme to co nikdo neposlouchá…..

…i tak by mohl znít reklamní slogan naší jedničky mezi veřejnoprávními rádii. Byl mi totiž teď prostřednictvím dlouhých vln na kmitočtu 270 kHz za naší východní hranicí společníkem a jak je mi z něj mluvené slovo milé, tak těch zhruba padesát jimi používaných hudebních nosičů se mi i přes mou nenáročnost už docela oposlouchalo. Obzvlášť pokud se jedná o dvakrát denně podávané laskominy typu „ameno, vemeno, rameno vařeno, koleno uzeno“ od uskupení Era či „…od moří zazáří díííáááádéééém“ od té, jejíhož fanouška se i přes snahu nepodařilo nalézti.

Nechci se ale pouštět do složitých analýz. Těch sem si na toto téma tento víkend společně s antibiotiky a pod peřinou pročetl nespočet. Chci navrhnout řešení. Český rozhlas 1 – Radiožurnál prostřednictvím hlasu svých mocných hovoří o tom, že jejich stanice je stanicí zpravodajskou a publicistickou, a nikoliv hudební. Tuto složku že využívá jen coby výplň mezi jednotlivými bloky a že má sloužit jen coby navozovač příjemné pohody.

A já proti tomu ani v nejmenším neprotestuji. Naopak ve vší vážnosti Český rozhlas 1 – Radiožurnál vybízím ať zůstane nadále tak kvalitním zpravodajským a publicistickým médiem, ať nadále je tak dobrým hospodářem s českým jazykem, ale ať se probůh už její hudební oddělení vzbudí ! Již za sebou máme takřka deset let 21. století. A nebo ať raději odejde úplně. Z vysledovaného nabývám totiž dojmu, že je ta hudba vůbec nebaví, že to co pouštějí neposlouchají, a se skleničkou červeného v ruce, intelektuálně zpruzelým obličejem a vyplým zvukem to tam sází jen podle údajů na monitoru. Jinak by se jim asi stěží mohlo stávat, že například po zajímavém příspěvku o Radiohead pustí „….ještě že tě lááásko máááám“, u čehož si s touhou po vlajících vlasech stoupám před naplno zaplý ventilátor i já.

Zkusme ale i my přejít od slov k činům, a udělat pro tuto změnu něco hmatatelného. Šáhněme každý do své domácí diskotéky a darujme Českému rozhlasu 1 – Radiožurnál po jednom hudebním nosiči s hudbou která je nám blízká, pochází z tohoto století a nemá v ní prsty dr. Janeček. Třeba se zdaří nášemu veřejnoprávnímu éteru nastínit co se dnes vlastně považuje za *pohodovou* muziku, a že jejich kritériem by měli být posluchači a ne tantiémy pro místní zasloužilé umělce a umělkyně.

Své příspěvky rozvoji národní kultůrnosti v podobě hudebního nosiče s hudbou která by měla Českému rozhlasu 1 – Radiožurnál napovědět co posluchač chce zasílejte na adresu:

Český rozhlas 1 – Radiožurnál
HUDEBNÍ REDAKCE
Vinohradská 12
120 99 Praha 2

2 komentáře

  • Lukáš napsal:

    Dobrý den,
    hudební dramaturgie Radiožurnálu (nebo snad Radiojournalu??) je skutečně tristní, ale sluší se připomenou jejich asi rok staré vyjádření na kritiku: prý se polepší, a budou hrát lépe… Ano, čtete dobře. Prý lépe…laskavý posluchač nechť posoudí sám. Dodnes poslouchám opravdu jen kvůli zpravodajství. Zdravím, LL

  • předseda napsal:

    RE: Lukáš …dnes cestou z Vršovic sem na Vás myslel. Na Radiožurnálu spustili Tarzan Boy od uskupení Baltimora a já se útrpně usmíval při vzpomínce na vaši připomínku, že už budou hrát lépe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *