JAS 39 GRIPEN

….tož si představte, že sem sa s tým mojim poletováním dostal dneska až kdesi za Čáslav. A jak sem tam jel kolem teho letišťa, tož sem konečně na vlastní očiska uviděl ty naše tryskáče. Asi jak tady máme tu ministersků gazelu Lízu, tož musijá byt furt v luftě kdyby neco. A povím vám, že to vypadá na pěkný prkač. Já to mět, tož nelécu s ničím jinším.

JAS-39 Gripen

Víceúčelový bojový letoun JAS-39 Gripen společnosti Saab/British Aerospace je jednomístný, jednomotorový středoplošník s jednoduchým deltakřídlem a plně stavitelným plovoucím předkřídlem.

Víceúčelový bojový letoun JAS-39 Gripen společnosti Saab/British Aerospace je jednomístný, jednomotorový středoplošník s jednoduchým deltakřídlem a plně stavitelným plovoucím předkřídlem (přední vodorovnou řídicí plochou – aerodynamické uspořádání typu „kachna“), se šípovou směrovou řídicí plochou a tříkolovým hydraulicky zatahovaným podvozkem. Podvozek je přizpůsoben pro start a přistání na zkrácených VPD včetně úseků dálnic a upravených travnatých ploch záložních letišť. Letoun je charakteristický přirozenou (úmyslnou) nestabilitou, která ve spojení s trojnásobně zálohovaným elektroimpulzním řídicím systémem (Fly-by-Wire), elektronickým ovládáním řídicích ploch a hydraulickými aktuátory v prvém řídicím obvodu s možností analogového nouzového řízení, celkovou aerodynamickou koncepcí, malými rozměry a nízkou hmotností, zaručuje vynikající obratnost a snadnou ovladatelnost ve všech režimech letu v celém rozsahu rychlostí v různých výškách.

Letoun je poháněn proudovým motorem RM12. Jedná se o upravenou verzi motoru americké firmy General Electric F-404-400, který je používán v amerických letounech F/A-18. Provoz motoru včetně automatického řízení tahu v závislosti na režimu letu je řízen speciálním počítačem, což umožňuje maximálně přizpůsobit výkon motoru konkrétním podmínkám při co největší hospodárnosti provozu. Gripen není vybaven systémem zpětného tahu, při přistání se vztyčí hydraulicky ovládané brzdicí štíty, které spolu s příčně nastaveným předkřídlem tak poskytují dostatečné aerodynamické brždění.

Zdokonalené verze JAS-39C/D jsou vybaveny prostředky taktického systému přenosu dat. Do integrovaného systému průzkumu a řízení palby má být vestavěn přilbový zaměřovač, infračervené zařízení pro vyhledávání a sledování cílů. Základem vývozní verze letounu je zdokonalený model JAS-39C/D. Letoun zahrnuje řadu zdokonalení, jako např. barevné displeje s vysokým kontrastem a rozlišovací schopností, integrovanou soustavu elektronického boje, standardní rádiové stanice podle norem NATO, zařízení pro doplňování paliva za letu, standardní závěsníky NATO a další.

Do automatizovaného systému průzkumu a řízení palby byly začleněny brýle pro noční vidění NVG (Night Vision Goggles), slučitelné s přístroji a ovládáními prvky přístrojové desky, navigační a střelecké zařízení s laserovým ozařovačem cílů a infračervené zařízení IR-OTIS s dopředným snímáním typu FLIR (Forward Looking Infra-Red) pro průzkum a přehled vzdušné situace v přední polosféře bez aktivace radaru. Doplnit lze i přilbovým zaměřovačem HMD (Helmet Mounted Display).

Radioelektronické vybavení je charakterizováno vysokým stupněm integrace i automatizace mnoha funkcí. Letounu umožňuje vést bojovou činnost za všech povětrnostních podmínek ve dne i v noci. Fungování složité soustavy prvků zabezpečuje modulový počítačový systém, tvořený více než 30 speciálními jednoúčelovými počítači, třemi systémovými a jedním hlavním řídicím počítačem, který zabezpečuje vyhodnocování letových údajů a kontrolu všech letounových soustav a jejich hlavních prvků. Informace o reálné vzdušné situaci pilot získává ze tří různých zdrojů – z palubních senzorů, z komunikačního systému a z datové sběrnice počítače letounu.

Hlavními prvky integrovaného systému průzkumu a řízení palby jsou vnitřní víceúčelový radar PS-05/A, infračervená kamera s dopředným snímáním (FLIR – Forward Looking Infra Red), videokamera ED 5040 a zobrazovací systém EP-17. Radar je schopen zjišťovat, zaměřovat, identifikovat a automaticky sledovat současně více cílů v horní i dolní polosféře, ve vzduchu, na zemi i na moři ze všech letových výšek, umožňuje mapovat terén s volitelnou rozlišovací schopností s výstrahou před terénními překážkami. Zabezpečuje zaměřování a řízení palby palubního kanónu a automatické navádění řízených střel. Využití optických vláken zvýšily odolnost radioelektronického vybavení proti elektronickému rušení a elektromagnetickému impulzu (EMI).

Průzkumný systém RMS (Reconnaissance Management System) je založen na optoelektronických senzorech, kde získané snímky jsou průběžně ukládány oproti předešlým kamerám na digitální paměťové médium. Součástí průzkumného kontejneru je plně číslicový obrazový procesor, zařízení pro přenos průzkumných dat a zařízení pro zobrazení situace v téměř reálném čase v pilotní kabině. Celý průzkumný systém byl navržen tak, aby mohl být používán v jednomístném letounu, tzn. s minimálními nároky na manuální obsluhu pilotem. Například na středový trupový závěsník lze zavěsit průzkumný kontejner VICON 70, který je osazen infračerveným řádkovým snímačem VIGIL, který je určen k vedení optoelektronického průzkumu ve dne i v noci za letu v malé až střední výšce při rychlosti letu až Mach 2.

Veškerá průzkumná činnost je řízena z ovládacího zařízení systému RMS, přičemž výstupní informace mohou být zobrazovány na pravém víceúčelovém displeji systému EP-17. Systém výstrahy a elektronického boje EWS-39 je určen k zabezpečení vlastní ochrany letounu, zjišťování, zaměřování poloh a analýze zdrojů vyzařování. Automaticky vyhodnocuje aktuální radioelektronickou a řídí odpovídající opatření a protiopatření EB.

Na víceúčelových displejích lze podle požadavků pilota a v závislosti na úkolu zobrazovat libovolné informace (digitální mapa, letové přístroje, reálný radiolokační nebo infračervený obraz prostoru, či terénu a pozemních cílů, stav výzbroje, navigační data apod.).

Základní výzbrojí letounu je kanón Mauser Bk-27 s řiditelnou kadencí 1100-1700 ran/min se zásobou 120 nábojů. Letoun je vybaven 5 závěsníky. Základem protiletadlové výzbroje jsou PLŘS středního dosahu AIM-120 AMRAAM a krátkého dosahu AIM-9 Sidewinder, které mají být nahrazeny vyvíjenými PLŘS Meteor a IRIS-T. Proti pozemním cílům a přímou leteckou podporu pozemního vojska lze použít protizemní řízené střely AGM-65 MAVERICK, pro boj proti plavidlům pak protilodní řízené střely RBS-15F nebo další typy řízených střel. Alternativní výzbrojí k ničení pozemních cílů může být např. víceúčelová kontejnerová zbraň s protitankovou, protipěchotní a protibetonovou naváděnou submunicí, neřízené pumy, rakety ad. Všechny druhy zbraní jsou použitelné v systému s ovládacími prvky na řídicí páce HOTAS (Hands-On-Throttle And Stick). Perspektivně se počítá s využitím víceúčelové zbraně Taurus KEPD 150 s dosahem 150 km.

Technicko-taktická data:

Výrobce: Saab/BAE Systems (Švédsko/Velká Británie)
Historie: vývoj zahájen v roce 1982, první vzlet v 9. prosince 1987, poslední letové testy dokončeny v prosinci 1996, v operačním nasazení švédského letectva od roku 1997.
Rozměry a hmotnosti: délka 14,1 metru, výška 4,5 metru, rozpětí křídel 8,4 metru; prázdná hmotnost 5700 kilogramů, maximální vzletová 14.000 kilogramů.
Pohonná jednotka: proudový motor Volvo Aero RM 12 s tahem 80 kN (8000 kilogramů).
Výkony: maximální rychlost Mach 2 (2400 kilometrů v hodině), dolet 3000 kilometrů.
Výzbroj: kanon Mauser Bk-27 ráže 27 milimetrů se zásobou 120 nábojů a regulovatelnou kadencí 1100 až 1700 ran za minutu, na pěti závěsnících může nést řízené střely (protiletadlové, protizemní, protilodní, další typy) nebo víceúčelovou kontejnerovou zbraň.
Posádka: standardně jeden pilot, existuje i dvoumístná verze.

(zdroj: Ministerstvo obrany České republiky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *