Oč tu běží?

Otázka spojující generace při sledování seriálu Twin Peaks a miliony zmatenych lidí kladoucí si tu samou otázku. O co tu jde? A nejen tato otázka, ale určitě i božsky dobrá káva, višňový koláč a Diana agenta Coopera, Cooperovy snové vyšetřovací metody, co se vám vybaví při vyřknutí slova Twin Peaks.

Už je to 20 let, kdy se seriál poprve objevil na obrazovkách televizí, později i té naší české (pche, valašské!). Je to Twin Peaks, který změnil historii televizní zábavy. Jeho režisér v té době totiž přišel s přelomovou myšlenkou. Spolu s Markem Frostem, který spolupracoval na scénáři, prosadili, aby jejich seriál, na tu dobu velmi výstřední, běžel na běžných amerických televizích a nikoli jen na placeném kanálu HBO, jak bývalo v tu dobu zvykem. Laura Palmer vnikla i do těch nejobyčejnějších amerických rodin. Hororový příběh a umělecký pohled na svět nebyl totiž do té doby nikdy součástí „mainstreamu“, hlavního proudu masového vysílání.

Twin Peaks je částí detektivní, částí soap opera, částí komedie a částí sci-fi. Pro mne také umělecké dílo, bez jeho režiséra nerealizovatelné. Twin Peaks je ale hlavně nepředvídatelné. Děj se odebírá různými směry, a myslim, že i ani samotní autoři nevěděli přesně, kam se děj v dalším dílu odebere. Myslím takový televizní ekvivalent LSD tripu… A to i možná právě také proto, že celý seriál se odehrává velmi pomalu a jakoby nikam nesměřuje, není nijak zbrklý a hrrr, honem honem, hop na krávu ať je tele, jak se říká. V dnešních seriálech se musí všechno hýbat, vše se musí měnit z minuty na minutu. Twin Peaks je však své, chtělo by se říci umělecké. Ale umělecké bývá někdy i nudné a s nádechem podezíravosti ke svému vlastnímu obsahu. Twin Peaks je jiné a právě tak umělecké. A předlohou tolika seriálům… Z nejznámějších si vzpomínám na Ztracení, pak určitě také Mad Men či The Sopranos. Ale nevím, jestli tyto seriály v ČR běží.

Twin Peaks byl a je pro mne seriálem, který ty ostatní jakoby přesahuje svým rámcem a pojetím, obsahem i formou. A i přesto, že v dnešní době běží tolik kvalitních seriálů, které nemusí mít neustálý shon, jak jsem napsal výše, myslím, že Twin Peaks je jeden jediný. Jejich nejlepší předchůdce.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *