Zelená je tráva….

Zelená je tráva, fotbal to je hra, pro vepřové hlavy velmi výhodná. Proletariát se pobaví, a my všichni ostatní na to doplácíme. Už dlouho se snažím srovnat si význam fotbalu, ale nějak se mi to nedaří. Omílám si v hlavě pár otázek na to téma, a pořád tu mozaiku ne a ne doskládat.

1) ….jak může takové masy lidí vzrušovat pohled na soupeření někoho jiného někde v dálce na trávníku ? Chápu že fotbal může být skvělá zábava, ale v přímém zapojení se do něj jako hráč. Tak proč se tolik dospělých lidí projektuje do placené figurky fotbalisty ? Je to forma profilneurózy ? Dostávání se davem do tranzu, ve kterém bych i já uvěřil představě, že i třicátník s pupkem, co má už aj cosi odkalené je tím jinochem skotačícím mrštně za míčem ? Co k tomu člověka už stovky let vede, že sleduje soutěž někoho jiného s takovým zaujetím ? Absence odvahy k zápasu ? Touha „patřit“ do nějakého vojska ? Nebo jen mít prdel v teple a nechat se za sebe bít někoho jiného ? Proč je navíc tato sounáležitost s masou podobných spojena s takovou nenávistí k protivníkovi ? Jak k tomu zástupnému na hřišti, tak k tomu zrcadlovému odrazu na opačné straně tribuny ?

2) ….proč se tomuto ryze soukromému bussinesu věnuje taková mediální pozornost ve veřejnoprávních médiích. Je logické, aby média platila za to, že dají prostor reklamnímu kvasu, ve kterém už dávno o sport nejde ? A lze to při morálce, slabé inteligenci, obžerném mlaskání a zářivém nevkusu těchto reklamních panelů s lidskou tváří svádět na propagaci sportu který má naši mládež spasit před vším zlem světa ? Lze dávat na odiv obchodní praktiky čistě mafiánského ražení fotbalových bossů, které už jen ty vepřové výrazy v obličeji usvědčují z odhodlání udělat pro svůj fotbal cokoliv ? Vždyť je pro ně vším. A hlavně měšcem k ukojení jejich nekonečné touhy po moci. Po nových ferrari. Po nových fotbalových kapličkách. Po všem co se třpytí. Po všem, co je jako insignie odliší od toho póvlu co jim to platí.

3) ….z jakého důvodu musí stát prostřednictvím policie dodržovat pořádek na fotbalových orgiích ? Často s maximálním nasazením jak techniky tak zdraví. Jako třeba včera, když nám na Spartu přijeli milí kultivovaní přátelé z Moskvy s jasným cílem. Rozsekat tady co půjde. A my jim k tomu dáváme prostor. Jak ten fyzický, tak ten mediální. Šestnáct těžce zraněných, dopravní kolaps, strach většinové populace přes Letnou třeba jen projíždět k domovu, a náklady na policejní zásah v řádech statisíců. A těm, kteří za to můžou, se smíchem natřásají laloky když ve svých limuzínách opouštějí stadion zadním vchodem. Vždyť jich se to přece netýká. Oni přece jen chtěj ať kucí dělaj pěknej fotbálek, co zahřeje u srdíčka. Tam, kde mají v dobře střižených oblecích ukrytou peněženku.

A to se navíc ještě v těchto dnech rozhoduje o projektu nového národního fotbalového stadionu na místě starého sparťanského. Podle projektu Českomoravského fotbalového svazu by měl mít kapacitu 40 tisíc míst. Pan místopředseda Košťál má už pomalu bagry nastartované, i když se projekt betonového monstra zásadně nelíbí radním MČ Prahy 7. Nesouhlasí s ním kvůli nevyřešenému parkování, nedostatečné kapacitě chodníků v okolí stadionu, a především z důvodů drastického úbytku zeleně. Ale přiznejme si, věříte že se někomu ze zodpovědných podaří zastavit fotbalovou lobby. Dyť se ti strejcové všichni znaj, a nebudou si navzájem dělat problémy. Jejich jednoduchá logika totiž praví, že kdo nepřeje fotbalu, ten nepřeje našemu státu. Už jen financování nového svatostánku napovídá jak to dopadne. Do koktejlu soukromých peněz už před časem sliboval tehdy ještě premiér Paroubek miliardu korun (…..“je otázkou cti každého národa mít důstojný stánek fotbalu a sportu“). A v současné době se přidal s možností nějakého toho příspěvku i primátor Bém. Tomu se na vysněnou olympiádu bude hodit každý stadion. ….a ten míč kulatý je věc zábavná.

5 komentářů

 • hedu napsal:

  a tož to su velice ráda, že na fotbalový svatostánek sa može uvolnit nemalá částka, ale o knižním svatostánku budou stréci debatovat, vypisovat furt jakési nové sútěže a nakonec ho postaví negde na Proseku… šak beztak by z Chobotnice neměli žádné zlaťáčky, eště by ich to aj stálo moc peněz, kdežto z hónění dvaadvaceti dospělých chlapů za balónem je prkenica tvrdá jak bedna od kytu… Peníze sou dycky až na prvním místě

 • ředitel napsal:

  Proč se jim nelíbí např. kapacita chodníků? Ba, že sa budó třít Koščálovi (nebo kemu inačímu z těch fotbalových papundeklů) o bok…? To je rozumný důvod (Koščálovi o bok by sa scel snáď otírat enem tak já nebo přeceda). Šak to je dobře. Takové životní prostor je důležité – to vím, bo sem aj v Globuse kolikrát byl a šecku tu krásu zralých lidí zhlédl…
  Na druhó stranu mět sa gde scházať prospívá šeckým, aj celým národom, co si budem povídat. A gdesik v knihovnách? Řekněme si upřímně, gdo do těch knihoven dneskaj chodí? Takoví, co nemajó do kapsy hluboko, co sa možó aj projet po městě a jakéhosik času majó, bo jim na koruně nezáleží a co pohrdají reklamó, bo už majó svůj vyhraněný vkus a vijó, co si kupujó. Dejme šanci aj těm chudším, kteří sa nemajó gde slézať, šak jim to dopřejme – zabékat si je faň a posiluje to kolektiv (….a ten stádní pocit sounáležitosti takyk néní k zahození), tak jak těm, co každý deň nasedajó do těch svojich čtyřkolích miláčků a nechávajó sa unášet pozvolným proudem všudy přítomné samoty uprostřed krásné a zdravě vyhlížející zácpy spěchajíc za svými, aby s nimi mohli pociťovat ten obluzující všeobjímající pocit kamarádské sounáležitosti, že přeci o peníze ide až na prvním místě. Ba.

 • ředitel napsal:

  A jak si to teď všechno znovu čtu, zjišťuji, že máme všichni tři na věc stejný názor, akorát popsaný v jiné formě. A to je co? To je jedině dobře.

 • předseda napsal:

  ….čtyřkolých sa píše s tvrdym “y” ředitelu ,)

 • ředitel napsal:

  musíš, že?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *