Hovězí plec na červeném víně

…kilo hovězí plece, cibuli, dvě mrkve, pulku celeru, dvě hrsti žampionu, černý pepř celý, trocha čerstvě namletého, bobkový list, mořská sůl, tři lžíce kvalitního rajského protlaku (což je necelá ta nejmenší plechovka), půl litru dobrého červeného vína (ne toho co se hodí leda tak na vaření), 0,2l vývar (kdyby ste měli z hovězích kostí, tož výnikající), dvě poctivé lžice másla, olivový olej, zpár kastrolů.

…maso si pokrájíte na plátky a na olivovém oleji zprudka osmahnete a vyjmete. do vzniklého základu vhodíte dohromady na kostičky nakrájenou zeleninu. Osmahnete a polovinu odeberete, na pozdější ozdobu. Přidáte celý pepř a žampiony na čtvrtky a opět osmahnete. Až vše chytí barvu dle naší vaší libosti (někdo rád karcinom), přidáte protlak a zalijete vínem. Necháte trochu odvařit, přilijete vývar. Dusíte tak hodinu a půl. Až maso změkne, opět ho vyndáte. Omáčku scedíte a necháte vyvařit tak na polovinu (to chvílu trvá, tož cigárko dvě) a vhodíte máslo a oheň vypnete a za míchání počkáte, až se máslo rozpustí. Dochutíte mletým pepřem a solí.

… na Zlámané se redukce nepovedla. Omáčku jsem málo svařil, nebyla dostatečně hustá. (ale tož všichni měli hlad, tož to mi aj všeci prominů, pracovníci opravdu zaslůžilí!!!). Ale příloha bramborového knedlíku veškeré nedostatky omáčky důfám náležitě zastínila. Buď mi teho Zlámaná svědkem. …Práci zdar!

Zlámaná byla pro mne tentokrát takovou malou katarzí. Kolik vám teho hlavou tam prolétne, kolik teho zažijete a přitom nic. Zdravý vzduch, hory, slunko a práca. Toliké práce. Šak ale s tym sa počítá, aj když ste na dovolené. Říkám si ještě týden a mohl jsem postavově vypadat jako za mladých kolouškovských a hopsacích let.

Na Zlámané vám ale také dochádzá, že život se má žit, tam si uvědomíte, kde jste a s kým a co vám není či je milé. Se Zlámanů odchází jednoduchost měst. Jednoduchost života představuje na Zlámané úplně jinou dimenzi. Tam člověk ví, co je zdraví, co život a co smrt. Tam má cenu jen to podstatné. A to ticho. Jen ho slyšet mi snad stačí. Čas tam plyne, tak jak má. Člověk je večer unavený a když je tma, tož sa spí. Ráno sa bude vstávat. Pravá filozofie pak příjde sama. Bytí a čas. Tam se člověk dotýká bytí.

Zlámaná vás probere.

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *