Korecký vrch

Přejmul-li bych údaje z veřejně dostupných zdrojů, mohl bych říci jednoduché: *Výrazný kuželovitý Korecký vrch – 464 m.n.m., leží v Dokeské pahorkatině, jihozápadně od Doks. Ze skalnatého vrcholu je téměř kruhový výhled. Na příkrých svazích Koreckého vrchu jsou balvanové sutě a na jižním úpatí pískovcové skalní útvary.* Ale to mi vůbec nestačí.

Mně se chce vyjádřit pocit, který jsem měl chuť vykřičet, když jsem stál na jeho vrcholu, kam jsme po zdolání sic krátkého, ale zato dostatečně vydatného stoupání vyšlapali. A dle listím zasypané cesty, tohoto roku jistě jako jedni z prvních. (Je záhodno případné následovníky v tuto chvíli vybídnout k tomu, aby se pod vrcholem řídili spíše reliéfem chodníku a nikoliv turistickými značkami, neb aspoň mně připadá, že je maloval někdo na LSD a skvěle se u toho bavil.)

Vrchol samotný tvoří plošina o velikosti malého dvorku, která však nabízí více než seberozlehlejší nádvoří. Otevřenost výhledu, obzvlášť v čase předjaří, kdy bezlisté keře tolik neomezují výhled na severozápad, je úžasná. Nad mírně zvlněným krajem se můžete zatočit od Máchova jezera na severu, přes Bezděz, takřka celou CHKO Kokořínsko plnou lesů a remízků až skrze zříceninu hradu Starý Berštejn zpět k Velkému Dokeskému rybníku. To vše lemováno v dáli horami od Ještědu až po ty Krušné.

Ale zpět k tomu mému pocitu. Stál jsem tam v krásném předjarním dní na vrchu jež se zove Korecký a s hlubokým nádechem a ještě hlubší radostí v srdci jsem si říkal jedinné: tímto považujme turistickou sezónu 2012 za zahájenou!

 

koreckyvrch1

koreckyvrch2

koreckyvrch3

koreckyvrch4

koreckyvrch5

koreckyvrch6

Jelikož se potvrdilo, že žádná paměť není věčná, natož ta digitální a má paměťová karta odešla do věčných paměťových lovišť ještě před tím než stačila vydat co jsem na ni nashromáždil, přiložené fotografie jsou z větší části dílem pana Š.D., za což mu tímto děkuji.

1 komentář

  • Křeček napsal:

    Vozový park poněkud zanedbaný :) Ovšem ta obloha a kopce … to je skutečně nevšední pohled …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *