Ochablost, pleskavost, rosolovitost. Samá chuť.

Vánoce jsou daleko za námi, na novoroční předsevzetí si možná mlhavě vzpomeneme a doba tepla a obecného vystavováni našich těl na odiv okolí před námi. Je nejvyšší čas podívat se dolů a přiznat si, v jakém stavu jsou naše těla a tělíčka po zimním brložení v teple domova. V zimě se málokdo pořádně hýbe, a kdo ano, tak je proti přírodě. Tělo, stejně jako všechno ostatní v přírodě, potřebuje odpočinek. Tak se automaticky naprogramovala příroda naučená, že v létě se tvor hýbe, v zimě nikoli. Tomu se také přizpůsobil organismus a jeho metabolismus. Klidový metabolismus během zimy pomalu zpomaluje a tělo více a více ukládá. Není taková potřeba vitamínů a celkové energetické nároky těla jsou výrazně menší. Naši předci věděli, že po snězení masa ze zabíjačky přijde onen masopust (a nejen masa půst) a s oteplováním počasí a přibývající námahou bude tělo unavenější a unavenější – odtud jarní únava – a začne se hlásit o vitamíny a živiny.

Na jaře je to pro tělo jako rozcvička, jako rozpažení po ránu s hlubokým nádechem.

Mám pár tipů, jak tělu při takové rozcvičce organismu pomoci, aby se nám lépe dýchalo a citili se lehčeji i při výšlapu třebas na valašskou stranu Hostýna.

Začnu **dvojitou bradou, podbradkem**, protože ta trápí určitě nejen mě (možná nikoho, tak jako mě…).

Říká se totiž, že je to první místo, kde zaznamenáte úbytek váhy při shazování nechtěných kil lépe než jinde na těle. (Já také vždycky první přiberu a shodím v oblasti obličeje). Jak tedy shodit ona kila? Cvičením. Mám vás! Ale mám i jeden trik s méně fyzické námahy. Tím je méně cukru. Zkuste vyřadit či alespoň snížit příjem cukru. Pryč s bramborami, těstovinami, jiným než celozrnným pečivem a prostě se vším, co obsahuje nějaký cukr. Zkuste méně ovoce a piva, zato více zeleniny a vína! Taky zkuste více libového masa, hlavně organického! To pak uvidíte ty vaše velectěné laloky mizet natotata!

Jdeme níže po linii lidského těla a dostáváme se k **břichu**. V českých kotlinách břichu pivnímu nejčastěji. Nic proti pivu (v Larousse Gastronomique je u hesla pivo uvedená Česká republika s vysvětlením, že děláme pivo na úrovni umění!!!), ale tělo má tendenci ukládat pořád do těch stejných oblastí. U žen zadek, stehna, břicho a prsa a pak všechno ostatní krom nártů a hřbetů dlaní. Tam se ukládá hůře, ale váhoví rekordmani mají uloženo i tam. Když se chce, všechno jde. A u muže se tuk ukládá nejčastěji v oblasti břicha a to z nadměrného pití zlatavého moku v kombinaci s nedostatkem pohybu a příjmem cukru, ale také – a v dnešní době zcela seriozně – z dlouhodobého působení stresu na náš organismus. Ono totiž stresový hormon kortisol si vybírá hlavně oblast kolem břicha, ostatní ho příliš nezajímají. Zbavit se stresu by vydalo na celou knihu, proto raději poradím: vyřaďte politiku a dejte se na jógu! Ta snižuje stres i bez čtení příruček. Nejlepší ale pro začátek bude, když třeba místo dlouhého běhání naběháte těch běžeckých sérií několik kratších a nikoli v kuse, ale pěkně intervalově. Kdo neběhá, může rychleji chodit. A kdo nechodí, tomu zbývá životadárná jóga.

A co **tuk na zádech**?!

Ten nás tolik netrápí, nejde vidět hned a bez zrcadla mnohdy vůbec. Takové ty tukové polštářky vedle ledvin nad boky. Těm se např. v angličtině říká love handles, držadla, úchopy lásky. Je hezké náš protějšek mít za co chytit, ale když jsou polštářky i viditelné a nemusíme je nahmatávat, není něco v pořádku. Tím, co může být v nepořádku je opět náš příjem cukru. Zkuste méně piva. A všeho, co obsahuje cukr. Takže kdo si nepamatuje, může své oči obrátit výše a znova.

**Prostě osekejte váš příjem cukru na minimum.**

No jo, řeknete si, ale když já mám na ten cukr sem tam chuť. Tady každá výmluva drahá. Kupte si třeba avokádo nebo oříšky či olivy. Něco olejového se zdravými omega 3 mastnými nenasycenými kyselinami. Ty vám přinesou okamžitý přísun potřebné energie. A když nemůžete přestat s pitím, tak místo piva vinný střik nebo vodku se sodou a trochou limetkové šťávy. Kdo se nechce vzdát piva, bude pro svůj vzhled muset jít běhat či cvičit. A to pořádně.

A nakonec jak zatočit s **velkými mužskými ňadry**?

Pro někoho možná chlouba, pro jiného povadlé, nevzhledné pytlíky s moukou a pro úplně jiného nadbytek estrogenu – ženského hormonu. Zkuste omezit ne – bio maso. Já tomu dříve moc nevěřil taky… Omezte alkohol a sojové produkty. Střídejte vodu s ředěnými džusy a čaji. A co je zde úplně nejdůležitější. Začněte cvičit záda. Ono se to nezdá, že by měla záda spojitost s velikostí prsou. Mají! Na očním se mě vyptávali na bolesti kolenou a já taky na ně hleděl jak tele na nové vrata. Inu, poznatky vědecké se s zkušeností a naučeným vnímáním světa mnohdy neslučují. Nevadí. Logika také ne. Takže jezte méně cukrů, nestresujte se a cvičte záda!!!

4 komentáře

  • Tomas napsal:

    …jinak pro Kamila stale plati jedine. Tricitky nebrat.

  • Předseda napsal:

    I když se svými prsy nemám sebemenší problém a skutečně je vnímám jako svou chloubu, se cvičením zad jsem již započal.

  • Tomas napsal:

    Sak proti chloube zadny desputat.. ono to nebylo vubec, ale vubec mysleno osobne. Zdar!

  • Předseda napsal:

    Já to taky osobně vůbec, ale vůbec nevnímal. Teda vyjma pomyšlení na má krásná, pevná a barevná prsa. Nazdar!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *