Z Yukatánu

O víkendu jsme se na noc vypravili do malého městečka Vallalolid, ktere leží asi 40 km od jedněch z nejznámějších mayskych ruin v Mexiku – Chichen Itzá. Vallalolid je místo s ranně koloniální architekturou, usměvavou 10tis. obyvatel a posloužil tak jako dobrá základna k prozkoumání nedaleké archeologické oblasti.

Chichén Itzá je zřícenina mayského města na mexickém poloostrově Yucatán. Pochází z pozdně klasického až pozdně postklasického období (cca 600-1200 n.l.). Název Chichen Itzá pochází z mayského Chich’en Itza, což znamená V ústech studny Itza. Itza byl název skupiny ekonomů a politiků. Itza je složenina dvou slov – itz – magický, kouzelný a ha – voda. V červenci roku 2007 byla zařazena do novodobého seznamu sedmi divů světa.

Ve městě jsou dvě tzv.cenote mayské studny, které jsou velice důležité, jako zásobárna pitné vody. Na poloostrově Yucatán se totiž nevyskytuje žádná povrchová voda, takže si Mayové hloubili studny, protože podzemní vody je tam dostatek. Známější ze dvou cenote se jmenuje Studna Obětí, kde byli prováděny lidské oběti. Lidé si myslí, že byly obětovány pouze panny. To není pravda. Tuto pověru rozšířili Španělé, když se zúčastnili obětí a viděli, že obětovány jsou děti bohatě nazdobené a se spoustou šperků. Rozbory koster vyzdvyžených z cenote však prokázaly, že obvykle byli obětováni malí chlapci, ale ani oběť dospělého nebyla výjimkou.

Nejznámější stavbou v Chichen Itzá je Kukulkánova pyramida. Kukulkán (Quetzalcoatl) je hlavní mayský bůh, je bohem slunce a nebes. Pyramida má čtvercový půdorys a na vrchol vede z každé strany 91 schodů. Symbolizuje maysky kalendař. Je postavena tak, že při západu slunce o jarním slunovratu a podzimní rovnodennosti, se po boku pyramidy plazí stín hada a postupně mizí. (Had byl znakem boha Kukulkána.)

Další stavbou je tu velké hřiště na Pelotu. Pelota je mayská hra na uctění slunce. Cílem bylo dopravit míč skrz jednu obruč na hřišti. Jedno družstvo bylo po hře popraveno, ale neví se které. Někdo říká, že prohrávající za trest, jiní zas, že vyhrávající, protože být obětován byla pocta. Stěny hřiště zdobí reliéfy zobrazující různé výjevy ze hry.

Další ze známých saveb je tzv. observatoř. Je to stavba, jejíž střecha má tvar kopule, ale na vrcholu není uzavřená. Mayové odtud pozorovali hvězdy. Neměli žádné čočky ani nic podobného, veškeré pozorování probíhalo pouhým okem.

Chrám Válečníků tvoří jedna menší pyramida a kolem se nachází množství sloupů. Sloupy údajně držely strop. Není moc jasné, co v této budově probíhalo.

Mayové měli mnoho druhů kalendáře, ale nejznámější je sluneční kalendář. Měl 18 měsíců a každý z měsíců měl 20 dnů (360 dnů) a ještě na konci roku měli 5 dnů navíc. Pro každý měsíc měli svůj název a údajně měli názvy i pro každý den v měsíci.

To, jak pro ně byl kalendář důležitý, lze krásně pozorovat na Kukulkánově pyramidě. Nahoru totiž vede z každé strany 91 schodů 91 krát 4 je 364 a jako 365.den se počítala stavba nahoře na pyramidě.

Druhým nejznámějším kalendářem je měsíční kalendář, který má 13 měsíců po 20 dnech. Tyto dva kalendáře se potkají jednou za 52 let. 52 let byl pro Maye posvátný cyklus. Mayové dokonce spočítali konec světa, který má být 23.prosince 2012.

autor: Aleš Procházka

1 komentář

  • předseda napsal:

    …tož to si musím pamatovať s tým koncem světa. Ať za tych pět roků zbytečně neutrácám za vánoční dárky. A asi ani uklůzať nebudu……

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *