V Holešově na letišti….

Tam sa cosi chystá. Zlínský kraj tam chtěl postavit tu fabriku na Hyundaje, ale ta mu nakonec utekla jinde. Tož včil špekulujů, co tam postavit inšího. Hledajů nejakého faň investora, protože úprava a výkup pozemků majů stát 1,12 miliardy korun. Ale do teho sa jim v tem kdosi začal vrtať.

K sůdu dorazila žaloba kvůli střetu zájmů. Zahnašovičákom a Třebětičákom sa nezdá, jak sů ochráněné podzemní zdroje pitné vody, na které sů odkázaní jak oni, tak lidi v Holešově, Bystřici a ostatních dědinách v okolí. Celý plac kde zmýšlajů stavjat, je totiž v ochraném pásmu 2. stupňa. Obrátili sa proto na Garde – ekologický právní servis, a ten došel na to, že je jakési divné, že Zlínský kraj na jednej straně průmyslovů zónu buduje, a chce co najrychlejší stavjat, a na druhé straně má dělat nezávislý dozor nad co najlepším ekologickým zajištěním. Věřte potem tym špekulantom co tam sedijá. Kraj sa ale brání, že postupoval podle zákona, a že to aj ministerstvo životního prostředí povolilo.

Krajský sůd ale žalobu zamítnul, že on cosik takového skůmat vůbec nemá. Tož sa to včil posunulo k Najvyššímu správnímu sůdu, který mu buď dá za pravdu, nebo mu nařídí žalobu znova projednávat. Ale aj tak sa budů muset vlivy na životní prostředí zkůmat znova, protože to původní bylo dělané skrzeva Hyundaja, a neplatí pro jinší. Tož uvidíme.

Dalším problémem je to, že do dneška není známý ani jeden zájemca, který by tu chtěl jakůsi fabriku postavit. A aj tak sa Krajský úřad rozhodnůl skupovat pozemky aj kolem plánovaných 280 hektarů, a zónu tak eště rozšířit. Zóna přitem vzniká na zelené lůce, (po anglicky „greenfield“) a vyjma plochy letiště půjde o likvidacu ornice která je Zemědělským půdním fondem vedená jako černozem. Ta je v Českej republice nejkvalitnějším půdním typem. Pokáď tadyk teda cosik postavijá, dojde ke zničení chráněných veřejných statků za pomoci úřadu který je má chránit.

Jak sem ale vyčetl na tych internetoch, není to jediný problém. Kvůliva výkupu pozemků to tam šetří aj protikorupční jednotka policie, a dovčilška eště neskončila. Tož je vám možné, že nám za Sfinxem bude aj dál kvést jedině tak řepka.

 

SZHolesov

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *